Pandemia nie słabnie

Wiosenny lockdown doprowadził do upadku wielu firm i znacznego wzrostu bezrobocia. Sądzę, że kolejnego lockdownu polska gospodarka nie przetrwa. Na początku pandemii rząd PiS zakazał prowadzenia działalności gospodarczej z dnia na dzień, bez prawa do odszkodowania. Minęło kolejne pół roku, wirus zaatakował z większą siłą i Premier Mateusz Morawiecki wprowadza kolejne obostrzenia. Sytuacja jest bardzo poważna i trudna do opanowania.

Przez ostatnie miesiące rząd uspakajał społeczeństwo, twierdził, że wszystko jest pod kontrolą, nie zrobił nic, aby przygotować się do jesiennej fali walki z koronawirusem, przed którą lekarze, wirusolodzy, naukowcy przestrzegali. Rząd zmarnował ostatnie sześć miesięcy, nie przedstawił strategii walki  z COVID-19. Wszystko co obserwujemy w ostatnich dniach to działania spóźnione i nieadekwatne do panującej sytuacji. Rząd nie przedstawia konkretnych działań, które chroniłyby przed wirusem osoby starsze i schorowane. Polska potrzebuje około 8 milionów szczepionek przeciw grypie, bo taka jest skala osób zagrożonych, tymczasem do Polski trafiło ponad 1 milion.

Na obecną chwilę coraz więcej ludzi choruje, coraz więcej łóżek covidowych jest zajętych, coraz więcej ludzi umiera. Wirus jest coraz bardziej agresywny i niebezpieczny. Ministerstwo Zdrowia nie ma pomysłu, jak skutecznie zarządzać panującą epidemią. Opozycja nawołuje do robienia większej liczby testów. Testami powszechnymi powinni być objęci przede wszystkim pracownicy służby zdrowia, gdyż ich praca i oddanie jest najważniejsze i nie do przecenienia. Nie ma pomysłu, nie ma strategii walki z COVID-19, a w chaosie ciężko jest wygrać z pandemią. Dlatego sami zadbajmy o siebie i swoich najbliższych, ograniczajmy spotkania, wyjścia z domu, ale jeżeli jest taka potrzeba to pamiętajmy o maseczkach, zachowaniu dystansu i dezynfekcji.