"Gościniec Niborski" wyróżniony w konkursie "Magazynu Literackiego Książki"

Strona główna -> Aktualności -> "Gościniec Niborski" wyróżniony w konkursie "Magazynu Literackiego Książki"

"Gościniec Niborski" wyróżniony w konkursie "Magazynu Literackiego Książki"

Nagrody Magellana przyznawane są książkom o tematyce turystycznej. Konkurs organizuje redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. W 12. edycji wyróżnienie w kategorii „przewodnik tekstowy” otrzymała publikacj bliska mojemu sercu - „Gościniec Niborski”, którego pomysłodawcą jest Andrzej Małyszko.

Z Andrzejem Małyszko współpracowałam przy różnych okazjach wielokrotnie. Poznaliśmy się, gdy zupełnie spontanicznie zajrzał do mojego biura, kiedy byłam jeszcze wicemarszałkiem województwa, i zaprosił do pomocy przy organizowanym wydarzeniu. Wtedy szybko się dogadaliśmy i pozostajemy w kontakcie do dziś. Inicjatywy Andrzeja Małyszko - czy to spływy kajakowe, rajdy rowerowe, festyny rodzinne, ale i różnorakie wydawnictwa - zawsze mają w tle (lub w centrum) lokalną historię, ale jest w nich też troska o integrację, budowanie lokalnej społeczności. To obcowanie z kulturą bliską człowiekowi, dostępną dla każdego. To budowanie tożsamości w małej miejscowości, absolutna fascynacja historią znalezioną na polnej i leśnej drodze. Bardzo sobie cenię te działania i dlatego te wyróżnienie dla „Gościńca Niborskiego" tak cieszy.

Fragment wstępu autorstwa Andrzeja Małyszko:  „Gościniec Niborski to fragment starego, sięgającego średniowiecza szlaku z Warszawy do Królewca. Dla ścisłości należy dodać, że to niejedyny szlak - na przestrzeni stuleci było ich kilka, np. przez Bartoszyce i Biskupiec. (...) Przebieg traktu przez stulecia nie ulegał w zasadzie zmianom, co można prześledzić na starych mapach. Z Olsztyna wychodziło 10 dróg, wszystkie zostały utwardzone, z wyjątkiem tej jednej, biegnącej przez Stary Dwór (folwark założony przez kapitułę warmińską w 1390 r.), wieś Bartąg (lokowaną w 1345 r.), która prowadzi dalej pomiędzy jeziorami Łańskim a Plusznem, następnie przez nieistniejące już Małe Pluski i wyludnione Orzechowo dochodzi do Ząbia, po czym przed Kurkami przecina historyczną granicę Warmii z Mazurami. W tym miejscu znajduje się charakterystyczny, najbardziej na południe wysunięty punkt, który na mapie wygląda jak południowy cypel Warmii. (…) Gościniec Niborski znakomicie służący turystyce rowerowej lub pieszej. Niekoniecznie trasę trzeba pokonać jednego dnia, choć to możliwe. Warto Gościniec poznawać odcinkami, posmakować. Tym, którzy chcieliby bliżej poznać dzieje zapomnianej drogi, polecam tę książkę…”

Ideą Nagród Magellana przyznawanych przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jest wyróżnianie wydawców wartościowych – pod względem merytorycznym i graficznym – książek turystycznych. W konkursie jury wyłoniło laureatów w trzynastu kategoriach: przewodnik tekstowy, przewodnik ilustrowany, przewodnik kieszonkowy, przewodnik dla aktywnych, przewodnik dla dzieci, przewodnik mobilny, przewodnik kulinarny, atlas turystyczny, mapa i plan turystyczny, książka podróżnicza, album, książka reportażowa, wydarzenie roku.