Europa nie akceptuje „dobrej zmiany" w polskim sądownictwie

Strona główna -> Aktualności -> Europa nie akceptuje „dobrej zmiany" w polskim sądownictwie

Europa nie akceptuje „dobrej zmiany" w polskim sądownictwie

Czy polska neo-KRS zostanie usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa? Pomysł popiera Europejskie Stowarzyszenie Sędziów.

 

Prezes stowarzyszenia - José Igreja Matos - napisał w oficjalnym stanowisku, że „biorąc pod uwagę fakt, że KRS nie spełnia wymogu niezależności od władzy wykonawczej stawianego Radom Sądownictwa, oraz nie robi nic, by bronić niezależności sądów, pragniemy wyrazić swoje poparcie dla inicjatywy usunięcia KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa".

 

To już kolejny z szeregu sygnałów z Europy o tym, że „dobra zmiana" w polskim sądownictwie nie będzie akceptowana i tolerowana. Kilka dni temu (29 kwietnia) Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwnaruszeniowe w sprawie „ustawy kagańcowej”, bo ta podważa niezawisłość sędziowską. Mamy dwa miesiące, by odpowiedzieć na zastrzeżenia Brukseli. Jeśli wezwanie do usunięcia uchybienia zostanie zignorowane, finałem może być kolejna już skarga na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

Wiceprzewodnicząca Komisji, Czeszka Vera Jourova, informując o wszczęciu postępowania, mówiła: „Ta ustawa podważa niezawisłość sędziowską. Wprowadzony przez nią system dyscyplinujący może być użyty do politycznej kontroli nad treścią decyzji sędziowskich. To sprzeczne z prawem UE".

 

Niebawem rozstrzygnie się również los Polski w sprawie lekceważenia wyroku TSUE z 8 kwietnia. Działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego miały zostać zamrożone do czasu pełnego wyroku. Niestety Izba wciąż działa, a Polsce grożą za to ogromne kary finansowe.