90 lat polskich szkół na Warmii i Mazurach

Strona główna -> Aktualności -> 90 lat polskich szkół na Warmii i Mazurach

90 lat polskich szkół na Warmii i Mazurach

W pracy menadżera oświaty, samorządowca czy parlamentarzysty niejednokrotnie uczestniczyłam w różnorakich jubileuszach szkół. Cztery lata temu były to często okrągłe 70-lecia. W 2019 roku te szkoły kończą 74 lata. Łatwo to zawsze obliczyć, bo to  tyle samo lat, co od zakończenia II wojny światowej. A tę datę zna każdy – 1945 rok.

Zbieżność tych rocznic świadczy o tym, że nawet w czasach powojennego chaosu edukacja była priorytetem. Nie czekano z organizacją szkół aż uporządkowane zostaną inne sprawy. Bo działająca szkoła to filar normalności, codzienności. Niezależnie od czasów czy trudności.

W temacie konferencji znajdujemy kolejne potwierdzenie tego faktu: "Szkoły polskie na Warmii i Mazurach 1929 - 2019". Przypomina o tym, że nawet gdy były tu jeszcze Prusy, podejmowano się tego trudu. Narażając się na niechęć administracji albo i poważniejsze konsekwencje, podejmowano próby kultywowania polskości, uczenia języka polskiego.

Dziękuję organizatorom za tę lekcję historii. Lekcję, która mnie napawa otuchą. Bo wynika z niej, że kryzysy stale towarzyszą oświacie, a jednak ona trwa, jednak wciąż znajdują się ludzie, którzy gotowi są pracować na jej rzecz. Budować ją nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach, jakie musiały z pewnością panować w III Rzeszy pod rządami Hitlera.

Chylę czoła przed pedagogami sprzed lat za ich godną podziwu odwagę i determinację. Wyrazy szacunku, słowa otuchy i wsparcia kieruję również w stronę współczesnych pedagogów – w stronę każdego, komu zależy na dobrej jakości edukacji.

Sama do tego grona się zaliczam, edukacja po prostu leży mi na sercu. Marzy mi się szkoła bezpieczna, dająca każdemu równe szanse rozwoju. Szkoła dostosowana do realiów XXI wieku i potrzeb rynku pracy. Sporo jeszcze pracy przed nami, ale poddawać się nie wolno. To zbyt ważne.

 

90 lat polskich szkół na Warmii i Mazurach