7. WAMA Film Festival w Olsztynie - uczta dla kinomanów

Strona główna -> Aktualności -> 7. WAMA Film Festival w Olsztynie - uczta dla kinomanów

7. WAMA Film Festival w Olsztynie - uczta dla kinomanów

Covid-19 nie powstrzymał organizatorów WAMA Film Festivalu - na szczęście! Zdążyli jeszcze rzutem na taśmę przed wejściem ostrzejszych restrykcji w intytucjach kultury.  Znów w Olsztynie można się było nasycić wyjątkową atmosferą festiwalu filmowego. 

Kultura w czasach covidu ucierpiała wyjątkowo. Instytucje kultury, twórcy i artyści oraz odbiorcy ich dzieł stracili (oby tylko czasowo) miejsca spotkań, wymiany myśli, doświadczania kultury. Wiążą się z tym również poważne konsekwencje ekonomiczne dla całej branży. Tym cenniejsze są inicjatywy, które mimo wszystko się odbywają. Dlatego też tak wdzięczna jestem organizatorom WAMA Film Festivalu - Instytutowi KOSMOPOLIS i Stowarzyszeniu FILMFORUM - że stanęli na głowie i wrócili w tym roku ze swoim festiwalem.

Widziałam, jak siedem lat temu WAMA Film Festival się rodził. Serce mi rośnie patrząc na twórców filmowych coraz liczniej przybywających do Olsztyna na projekcje swoich filmów. Z satysfakcją oglądam filmy wyprodukowane podczas odbywających się w Olsztynie międzynarodowych warsztatów filmowych. Cieszę się, że stolica Warmii i Mazur funkcjonuje - i to w jakim stylu! - na festiwalowej mapie Polski.

Już dziś czekam na ósmą edycję...

Zwycięzcy Konkursu Koprodukcji Filmowych:

Jury Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych w składzie Olgierd Łukaszewicz, Izabela Kiszka-Hoflik i Michał Oleszczyk zdecydowało o przyznaniu Grand Prix filmowi „Zło nie istnieje” w reżyserii Mohammada Rasoulofa za „mistrzostwo filmowej formy i obywatelską odwagę stanięcia w obronie jednostkowego sumienia ludzkiego w zetknięciu z machiną autorytarnego państwa”. Polski dystrybutor, Aurora Films, otrzymał nagrodę finansową marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. „Zło nie istnieje” jest międzynarodową koprodukcją Iranu, Niemiec i Czech oraz laureatem Złotego Niedźwiedzia ostatniego Berlinale.  

Jury przyznało również wyróżnienie honorowe dla filmu „Jak Bóg szukał Karela” w reżyserii Víta Klusáka i Filipa Remundy. Dystrybutorem tej czesko-słowacko-polskiej koprodukcji jest Against Gravity. Jak napisali jurorzy wyróżniając film: „za potrzebną nam wszystkim sąsiedzką wizytę, w trakcie której czeska ironia i dociekliwość zmusza nas do zadania sobie tych pytań o istotę naszej religijności, których na co dzień uparcie unikamy”.

Nagrodę Publiczności otrzymał norwesko-szwedzki film „Nadzieja”, którego reżyserką jest Maria Sødahl. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Aurora Films.

Zwycięzcy Konkursu Filmów Krótkich:

Najlepszym tytułem Konkursu Filmów Krótkich okazał się „Dalej jest dzień” w reżyserii Damiana Kocura, który otrzymał Grand Prix i nagrodę finansową. Jak napisało w uzasadnieniu wyboru Jury w składzie Magnus von Horn, Maria Dębska i Magdalena Kamińska: „za poruszającą historię o samotności, gdzie niespodziewane spotkanie dwojga ludzi daje chwilowe ukojenie. Historia się powtarza, rzeka płynie dalej i empatia wygrywa”. Producentami filmu są Tomcat i KingHouse.

Nagrodę specjalną Michelin Polska SA otrzymał film „Noamia”, którego reżyserem jest Antonio Galdamez. W uzasadnieniu zwrócono uwagę na „budowanie napięcia w czułej i elektryzująco erotycznej relacji między bohaterami wprowadzającej dobrze znany gatunek filmowy w nowy wymiar”. Film zrealizowano w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Swoją nagrodę przyznało także Jury Warmii i Mazur, które obradowało w składzie: Małgorzata Czaplarska, Joanna Wilk-Yaridiz i Aleksander Kuberski. Ich wyróżnienie również otrzymał film „Dalej jest dzień” w reżyserii Damiana Kocura.

Jury Konkursu Filmów Krótkich przyznało także osiem nominacji do Nagród im. Jana Machulskiego.

Nominowani w poszczególnych kategoriach:

„Najlepsza reżyseria”: Tomasz Wolski za film „Problem” ,
„Najlepszy scenariusz”: Katarzyna Tybinka za film „Problem”,
„Najlepsze zdjęcia”: Wojciech Staroń za film „Problem”,
„Najlepszy montaż”: Tomasz Kolak za film „Noamia”,
„Najlepsza aktorka”: Anna Dzieduszycka za film „Sukienka”,
„Najlepszy aktor”: Bartłomiej Topa za film „Noamia”,
„Najlepszy film dokumentalny”: „We have one heart” reż. Katarzyna Warzecha,
„Najlepszy film animowany”: „We have one heart” reż. Katarzyna Warzecha.

Grand Prix konkursu plastycznego EKOLOGICZNY NIEŁAD CZY (EUROPEJSKI) ZIELONY ŁAD otrzymała Magdalena Kopytek. Tematem konkursu była idea Europejskiego Zielonego Ładu, a współorganizatorem i inicjatorem wydarzenia Komisja Europejska.